W jakich pojazdach montowane są sprzęgła hydrokinetyczne?

W jakich pojazdach montowane są sprzęgła hydrokinetyczne?

Chcąc zapewnić nabywcom aut i nie tylko maksymalny komfort użytkowania, ich producenci prześcigają się w zastosowaniu rozmaitych rozwiązań. Chociaż przekładnie hydrauliczne mają pewne wady, zalety zdecydowanie je przewyższają, dlatego są one instalowane w różnych pojazdach. Chcesz dowiedzieć się, w jakich? Zapoznaj się z dalszą treścią tego tekstu!

Co to jest sprzęgło hydrokinetyczne?

We wszystkich pojazdach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów montowane są sprzęgła hydrokinetyczne. To elementy umożliwiające przenoszenie napędu i gwarantujące płynność jazdy. Jego elementami są pompa i turbina, zamknięte w jednej obudowie i połączone cieczą. Wykorzystuje się je nie tylko w samochodach osobowych, ale też w terenowych, ciężarowych i pojazdach specjalistycznych.

Zalety sprzęgła hydrokinetycznego

Do najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania takiej konstrukcji należy zaliczyć:

  • komfort jazdy, na który wpływa płynność przekazywania momentu obrotowego,
  • łatwa zmiana biegów,
  • przedłużenie żywotności elementów układu napędowego,
  • łagodny rozruch silnika,
  • cicha praca silnika,
  • wytłumienie drgań momentu obrotowego.

Czy ten rodzaj sprzęgła ma wady?

Jak każda konstrukcja, także i ten podzespół nie jest wolny od minusów. Jest on nie tylko duży i ciężki, ale też kosztowny, gdy dojdzie do jego awarii i konieczności wymiany. Dobra wiadomość jest taka, że można poddać go regeneracji. Dokonuje się jej na specjalistycznych liniach naprawczych z wykorzystaniem części od renomowanych producentów. Do innych wad należy zwiększone zużycie paliwa oraz konieczność zastosowania dodatkowego chłodzenia.

Koszt wymiany sprzęgła hydrokinetycznego

Decydując się na wymianę tego podzespołu na nowy, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. To nie tylko zakup nowego sprzęgła, ale też dokonanie wymiany, wymagające skorzystania z usług specjalistycznego warsztatu. W przypadku starszych samochodów inwestycja taka często okazuje się mało opłacalna. Jeśli interesuje Cię część regenerowana, dowiedz się, jak możesz ją nabyć!