Podkolanówka przeciwżylakowa — kiedy zalecane jest jej stosowanie?
Kompresjoterapia jest bezpieczną i bezinwazyjną metodą wykorzystywaną przy profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia. Pacjenci mają do wyboru kilka produktów przeciwzakrzepowych, w tym m.in. rajstopy i pończochy, a także zdecydowanie najczęściej zamawiane podkolanówki (zakryte lub bez palców). Sprawdź, jak prawidłowo dopasować produkt uciskowy.
Jak działają podkolanówki uciskowe?
Tego typu wyrób ortopedyczny charakteryzuje się tzw. uciskiem dozującym, którego poziom zwiększa się od kostki aż do miejsca tuż pod kolanem. Takie działanie wpływa na obieg krwi oraz ciśnienie, wzmacniając pracę zastawek i pompy mięśniowej. To z kolei ogranicza ryzyko pojawienia się zastojów żylnych i zakrzepicy. Podkolanówka przeciwżylna powinna zostać indywidualnie dopasowana do rodzaju choroby, z którą zmaga się pacjent, dlatego podjęcie decyzji o jej zakupie musi być skonsultowane z lekarzem. Okazuje się, że przy pewnych schorzeniach, m.in. miażdżycy, wykluczone jest zakładanie uciskowych wyrobów.
Jak prawidłowo dobrać i stosować produkty kompresyjne?
W pierwszej kolejności należy ustalić z lekarzem stopień ucisku oraz rodzaj wyrobu przeciwżylakowego. Na rynku dostępne są podkolanówki profilaktyczne, które stosuje się w przypadku osób narażonych na niewydolność żylną ze względu na występowanie schorzenia w rodzinie czy wykonywaną pracę. Tego typu akcesoria można również zakładać na czas lotu samolotem lub długiej podróży samochodem. Z kolei wyroby lecznicze są zalecane w momencie zdiagnozowania choroby układu krążenia, w tym widocznych żylaków i dokuczliwych obrzęków. Na rynku dostępne są produkty o kompresji w skali od I do IV.
Kolejna kwestia to dobór właściwego rozmiaru. Najlepiej zmierzyć obwód kostki, łydki i miejsca pod kolanem o poranku, gdy noga nie jest opuchnięta. Potrzebna będzie jeszcze długość tej części kończyny. Podkolanówki należy zakładać rano po uprzednim posmarowaniu skóry kremem nawilżającym.
Gdzie kupić podkolanówki przeciwżylakowe?
Medyczne wyroby kompresyjne można oczywiście znaleźć w aptekach. Klienci sięgają jednak najczęściej po oferty dostępne w internecie, gdzie proponowane są kolorowe i wzorzyste produkty uciskowe (przypominające zwykłe skarpetki). Najlepiej zamówić od razu dwie pary, co ułatwi ich regularne pranie. Warto wspomnieć, że podkolanówki trzeba wymieniać co kilka miesięcy.
Polecane artykuły
Czy warto wybrać stół loftowy dębowy?
Drewniane meble nie wychodzą z użycia. Pasują nawet do nowoczesnych aranżacji — drewno to bardzo ważny element między innymi tak popularnego obecnie stylu loftowego. Czy warto wybrać utrzymany w tym klimacie stół z dębu? Sprawdź! Do jakich wnętrz stół loftowy? Może się wydawać, że stół w stylu lo
Jak dobrać stół loftowy dębowy?
Industrialne elementy wystroju wnętrz, na czele z meblami, są obecnie bardzo pożądane na rynku. Wybierają je zwłaszcza osoby chcące mieć wnętrza urządzone w stylu loft, ale na loftowy stół mogą też postawić amatorzy innych stylistyk, gdyż pasuje on do różnych kompozycji. Dowiedz się, jak wybrać taki